“çanak” e-dergi hazırlıkları sürüyor…

çanak logo 8

Türkiye’de seramik üretmekle seramik üzerine düşünmek ayrı işler haline geldi. Üretenler işten başlarını kaşıyacak vakit bulamadıklarından olsa gerek bu konuda ne düşünüyorlar, ne de düşünülmesi gereği ile ilgileniyorlar. Bu düşünme işi çok uzak geçmişe ait seramik işleriyle uğraşan arkeologlara kalmış durumda. Onların işi ise, zaten adı da farklı, seramikle ilgili görülmüyor, varsayımları ve çağrışımları satıyorlar sanki. Onlara sorsanız, belki bazıları da seramik konusunda yetersizliklerini itiraf ederler. Çanak çömlek işleri yapanların durumu da pek farklı değil, benim domatesim senin armutundan iyi derler… İyi de, seramikle ilgisi hiçe sayılan tüketici kesim ne halde, konuya çok mu uzaklar, yoksa en ilgili olanlar ve hatta bilgili olanlar onlar mı? Ya da şöyle diyelim; onlar ne biliyorsa o kadar seramikle yaşıyorlar. Seramiğin olmadığı bir çağda yaşamıyoruz, üstelik hiç yaşanmadı. Yaşamımızın ayrılmaz bir parçası olan seramik hakkında derli toplu bir fikre sahip miyiz?

Tüm bu karmaşayı yok sayanlar kimler, sanayiciler mi, sanatçılar mı, hocalar mı, çanak-çömlekçiler mi, hediyelik-turistik eşya satıcıları mı? Bu işler herkese göre değil, işi uzmanlarına mı bırakalım? İyi de olan biten kimsenin sıkılmasına neden olmuyor mu? Eğer böyle ise gurur kırıcı sorulara cevap vermeye hazırlanmalılar. Ya da, haydi iş başına, şu meseleyi masaya yatırmanın zamanı geldi. Masada bir çanak var, içi boş, kim ne ile dolduracak görelim.

“çanak” seramik kültürü alanında küresel kaynakları birbirine bağlamak, kıyıda-köşede, müzede-mezarda, pazarda-sandıkta duran seramikleri göz önüne getirmek, biricik olanıyla binlercesi birarada olanını karşılaştırmak, onları incelemek, esinlenmek, yenilerini tasarlamak, teknolojisini geliştirmek, yeniden değerlendirmek,  seramik sanatını hem plastik hem felsefi boyutlarıyla tartışmak, dolaylı etkileşimleriyle yaşama katkısını araştırmak, seramiğin tüm özelliklerinin irdelenmesiyle yaşamımızı zenginleştirmek… maksatlı yayımlanacak bir E-DERGİ projesidir.

Projeye katkıda bulunmak için iletişime geçin, internetin olanaklarından yararlanarak insanlığın en kadim ve en ortak kavramı hakkındaki kültürü tanıyalım, paylaşalım.

çanak logo 7

http://canakezine.wordpress.com/about/

Ahmet Özyurt

Reklamlar

“çanak” e-dergi hazırlıkları sürüyor…” üzerine 2 yorum

  1. Betül Aytepe dedi ki:

    Ahmet bey, bu cesur ve yapıcı başlangıç için kutlarım. Çok mutlu oldum. Bütünün ve sizlerin hayrına olsun, umut olsun, eğitim olsun… Yeni ufuklar açılsın. Başarılar dilerim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s