2014 AT YILI ve KAPADOKYA GÜZEL ATLAR ÜLKESİ…

20101213_8819_Kapadokya Atı_Göreme

Fotoğraf dostları, Kapadokyalı sanatçılar, sevgili arkadaşlar,

Bildiğiniz gibi 12 Hayvanlı Takvim’lerde 2014 At yılıdır. Türklerin eski takvimi de bu takvimdi ve halen yer yer, özellikle asya bölgelerinde kullanılmaktadır, en azından kültürel bağlamda geçerlidir.

Durup dururken nerden çıktı demeyin. Yine malumunuz, tarihsel dayanakları çok güçlü olmasa da turistik açıdan Kapadokya “Güzel Atlar Ülkesi” olarak da bilinir… İşte bu iki durumu birbirine güzel bir projede etkinliklerle bağlamak için önerilerim var!

Bölgemiz Kapadokya’da atçılıkla ilgili pek çok etkinlik yapıldı ve yapılıyor, turizmde de önemli bir alan olarak etkin, konuyla ilgili önemli bir askeri kurum (JAKEM) bölgemizde bulunuyor, vadilerimizi atlı jandarma kollamakla görevli, şampiyonalar yapılıyor… Demek ki Kapadokya ile atlar arasında önemli sayılacak bir ilişki zaten kurulmuş durumda…

Tarihsel olarak atın bizim için ne kadar önemli ve derin geçmişe sahip olduğundan söz etmek bana düşmez ama konuyu sanat açısından ele alacak olursak ortaya başta biz fotoğrafçıları, sonra seramikçileri ve tüm sanatçıları ilgilendiren bir alan ortaya çıkar.

“Avni’nin Atları” gibi ressamın (Avni Arbaş) şaire (Nazım Hikmet Ran) atlar üzerinden ilham vermiş olduğu gibi, atları konu edinmiş, sanat tarihimizi zenginleştirmiş pek çok sanatçımız vardır. Akademi hocalarımızın (Süleyman Saim Tekcan) at konulu özgün baskıları, fotoğrafçı dostlarımızın (Kamil Fırat) at konulu portfolyo ve kitapları, şairlerimizin (Yahya Kemal Beyatlı) şiirleri, destanlar, masallar hep atlar üzerinden bize ulaşmadılar mı? At sadece bizde mi önemli, elbette konu evrensel; Büyük Usta (Leonardo da Vinci) gibi kimse at çizemezdi ama bazı ressamlar (Eugene Delacroix) yeni akımlara yol açtı. En büyük politikacılar at üstünde resmedildi, heykelleri yontuldu. Fotoğrafı çekilmeseydi (Eadweard Muybridge) ressamlar atın koşmasını yanlış çizmeyi sürdürebilirlerdi. At resimlerinin ilk kez 16.000 yıl önce mağaralara (Lascaux) çizildiğini, Kapadokya fresklerinde atın ne kadar yer aldığını, neredeyse her çağdaş sanatçının (Pablo Picasso, Franz Marc vd.) en azından bir eserine konu yaptığını hatırlarsak AT olmadan SANAT olmayacağını da kabul edebiliriz.

Günlük hayatın da bir parçasıdır “AT”. Çocuklarımız atlı karıncadan inmek istemezken, biz Troya filminden hoşlanırız. Evlerimizin duvarlarında atnalları asılıdır. Gelinlerimizi ata bindiririz…

Konuyu daha geniş olarak ele almak elbet olası. Şimdi tekrar başa dönelim; 2014 AT YILI ve KAPADOKYA GÜZEL ATLAR ÜLKESİ…

Değişik alanlarda etkinliklere imkan veren iki başlık bir projede birleşebilir!

Fakat özellikle ve öncelikle Kapadokya ve At sanat yoluyla biraraya gelirse muhteşem olur!

Bazı öngörüşmelerim olduysa da, beyleri, paşaları beklemeye zaman yok, atı alan Üsküdar’ı geçmeden işe koyulmak gerek, başlamak işin yarısıdır, derler. Tüm fikirlerin bir araya gelmesi fırsatı gerçeğe çevirebilir, lütfen düşüncelerinizi paylaşın.

Ahmet Özyurt

Not: Altta konuyla ilgili bazı linkler var, göz atabilirsiniz.

http://tr.wikipedia.org/wiki/12_Hayvanl%C4%B1_Takvim

http://en.wikipedia.org/wiki/Leonardo’s_horse

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/54/Study_of_horse.jpg

http://en.wikipedia.org/wiki/Horses_in_art

http://www.theequinest.com/horses-of-eugene-delacroix/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s