Şapkacı

Scan-150630-0001+psd web

Şapkacı, Erken Dönem Çalışmalar / Hatter, Early Works, ~1980-90, İstanbul.

Yıllar geçİp gİdİyor…

Fotoğraf çekmeye başladığım yıllarda sadece siyahbeyaz film kullanırdım. 30-40 yıl önceki zamanlardan söz ediyorum. Dünyaya bakınca onu gri bir renk skalası içinde görürdüm. Siyahbeyaz bir fotoğrafa bakınca da onu renkliymiş gibi algılardım. Fotoğrafçının hangi renk filtre ile siyahları koyulaştırıp açtığını tahmin ederdim.

Aradan yıllar geçti… Eski Nikon film tarayıcımı tekrar çalıştırmak istedim ama kendi programı kendisini desteklemekten vazgeçmiş. SilverFast kullanmamı öneriyor. O da ben de yok. VueScan ile zar zor bir kare taramayı başardım. Karşıma yıllar öncesinden bir şapkacı çıktı. Sanki karanlık odada film banyosunda gelişen bir görüntüyü bekler gibi tarrtarr sesinin bitmesini bekledim…

Şapkacı bana şöyle demişti; “Şaşırma, bunlar şapka değil, düşünceler…!” Kafamın karıştığını hatırlıyorum. Sanki tüm şapkaları bir şapkacı gibi kafama takmıştım. Gerçekten şapkalar kafaların içindeki düşünceleri temsil eder mi? Elbette bu konuda fikir yürütmek pek de işe yarar görünmüyor. Fakat itiraf edeyim; şapkasız olduğumda kafam üşüyor ve iyi düşünemiyorum. Peki çok sayıda şapka takınca daha iyi mi düşünülür? Aklım karışıyor. Zaten ben fötr şapka takmıyorum. Bu şapkacı belli düşünceleri pazarlıyor; bir bildiği olmalı… Ya da bir niyeti.

Birden De Bono’nun Altı Şapkası’nı hatırladım. Herhalde bu şapkacıyla benden önce tanışmış olmalı. Yoksa ne diye “Altı Şapkalı Düşünme Tekniği”ni yazsın. Beyaz olan tarafsızmış, kırmızı duygusal, sarı iyimser, siyah kötümser, yeşilse yenilikçiymiş, mavi de serinkanlı! İyi de bu fotoğrafta hepsi siyah-gri-beyaz; renkleri vardı ama fotoğraf onları sakladı. Bir şapkanız var mı? Takın başınıza, bir düşünün. Bu şapkacı şaka mı yapıyor?

Adam ciddi ciddi “Ben düşünce satıyorum” diyordu. De Bono’ya çalışıyordu anlaşılan.

Şapkayı taktın mı, meseleyi çözersin diyordu. O zaman bir şapka almadım ondan. Yıllar başımdaki saçları aldı götürdü, şimdi neredeyse şapka ile yatıyorum. Adam rüyama giriyor. Kalkıp gece yarısı bir sallama çay içiyorum. İyi geliyor.

Renkli şapkalar!

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s