Garipçe Hayırı – Hayır Hatırası

Çalışma 15 Mayıs 2005 tarihinde Çanakkale’nin Garipçe köyünde yapılmıştır.

‘Hayır’ etkinliği yörenin köylerinde geleneksel olarak her yıl yapılmaktadır. Etkinlik çeşitli konularda duaların okunması ve geceden pişirilen keşkek yemeğinin ziyaretçilere ikramından oluşur. Halkın eğlenmesi için bazı köylerde ve bazı yıllarda panayır ortamı da söz konusu olabilir. Hayır’dan bir gün önce köye aynı köyden fotoğrafçı Mehmet Ünal ile memleketini ve akrabalarını ziyareti amacıyla etkinlikten ön bilgimiz olmadan gelmiştik. Hayır’ın anlam ve amacına bir fotoğrafçı olarak katkıda bulunabilmek maksadıyla isteyen ziyaretçilerin portre çekimlerini yapmamı muhtarın da uygun bulmasıyla o sıradaki olanaklar çerçevesinde gerçekleştirdim, çekim anında yaptığım baskıları sahiplerine ücretsiz olarak teslim ettim.

Bu çalışma ilk kez 6 Nisan 2019’da EFSAD Eskişehir Fotoğraf Günleri kapsamında gösterilmiştir. Söyleşimde yer alan diğer çalışmalar bu sitenin diğer sayfalarında mevcuttur.

”Hayır Hatırası“ Traditional catering in a good cause. Free portrait photo shoot for a good cause in Garipçe village (Çanakkale).