GEZİNTİ

AHMET, PLANSIZ PROGRAMSIZ YENİ BİR ETKİNLİĞE BAŞLIYOR…

 

Varlık 1C+ excursion siyahuc

Kapadokya’da yakın çevre demek geniş bir fotoğraf platosu anlamına da gelir; en azından benim için öyle. Kısa çekim gezilerimden izlenimlerimi bu menüde bulabileceksiniz. Katılıma açık bir gezinti.

The local environment of Cappadocia gives us great photographic opportunities, I have over decades of discovery found wonderous places. and would like to share these with you on my short photo shooting excursions. A magical “exposure” for you and your camera.

“Anadolu-Avarızı”-38

Bu gezinti ola ki sabit bir noktada sohbete dönüşür veya sohbeti içerirse o kısmını C+ Sanat Galerisi’nin https://seramikartisanatgalerisi.com/meetpoint-cplus/ sayfasında paylaşacağım. Fotoğraf C+’nın artı alanlarından biri, C+ Avanos’ta küçük bir galeri.

If our photo excursion evolves into a conversation, I will share that section of the trip at the website of my small local gallery C+ in Avanos.
https://seramikartisanatgalerisi.com/meetpoint-cplus/

C+ 2014 amblem - logo        cmeetpoint1

Bu günübirlik kısa yolculukta farklılıkları, sıra dışılıkları, sapmaları, ayrılmaları, çelişkileri, ortalamadan uzaklaşmayı fotoğrafik gözlem ve kayıt yoluyla doğa içinde aramayı denemek niyetinde olacağı(m)(z).

During this day’s journey, I (We) will try to search for the different, the unusual, the variety, the contrasts, through photographic observation and recording in nature.

Bir doğa incelemesi, orada ne var seferi, elbette bir yöre ve çevre gezisi… Olabildiğince alanı daraltmaya çalışacağım ama burası Kapadokya; daracık bir alanı dahi geniş bir merak sofrası. Bir sözcük o kısacık gezintiyi işgal edebilir. Tek bir kare fotoğrafla dönmek bile doyurucu olabilir.

A nature study, discovery expedition and of course a region and the environment trip. I will try to narrow the area as much as possible, but this is Cappadocia a land of great curiousity. One word may occupy that short trip; contrast… texture… forms… season… or simply WOW… Returning with enhanced memories and photo shoot.

C+’nın Meetpoint Buluşmalarında olduğu gibi; sanatın gitgide yaşamdan ve doğadan koparılışına, bazen de birbirine kurban edilişine inat, tam da bu iki sözcüğün içinde, özünde, nüfuz ederek. Kendiliğindenliğe ve içtenliğe saygıyla.

Just like any Meetpoint meeting of C+; in spite of the arts being increasingly detached from life and nature, and sometimes even one being sacrificed for the benefit of the other, staying loyal to these two words, quintessential and permeating. Always keeping our respect to spontaneity and sincerity.

Doğanın şiirini gözlerimizle dinlemek ve dinlenmek için.

Our goal is to relax, listen and view, record and enjoy the poetry of nature in Cappadocia.

Katılıma açık bir gezinti. Katılmak için lütfen iletişim kurun.

A trip to attendance. Please contact me to participate.