Etkileşimler 2

Manzaraya uzaktan bakarken biraz daha yaklaşmam gerektiğini düşündüğüm olur, yaklaşırım. Telelens ile yaklaşmak yerine yürüyerek yaklaşmayı tercih ettiğimde manzara değişir, beni bakışlarımı eğitmem gereği konusunda uyarır. Bu iki fotoğraf arasında da böyle bir ilişki var; önüme engel gibi çıkan bir kaya! Yoksa o engel değil de önceden baktığımda karar verdiğim ama yaklaşarak çekmeyi istediğim manzaraya nispet mi yapıyordu? O an bu kayayı çekmezsem vadide başıma bir kaya düşer belki diye onu üzmedim, çektim. Yirmibeş yıl önce bu kararı zor verirdim, zaman yetmezdi, film pahalıydı ve çekim sonrası zahmeti de az değildi…

Ah, eski manzara fotoğrafçıları, ne zahmetler, ne zahmetli fotoğraflar çektiniz, kim bilir? Önünüze neler çıkmıştı? Nelerden vazgeçtiniz? O koca sandık kameraları, ağır sehpaları, cam filmleri ve hatta yıkama tanklarını dağ başlarında taşırken son kadrajı nasıl tercih ettiniz?

Bugün fotoğrafı çeken de fotoğrafa bakan da kolayca biraz da şöyle olsaydı deyiveriyor. Bu yorumun bedelini ödemek için fotoğraf tarihinin tozlu ciltleri arasında dolaşmalılar… O zaman fotoğrafa da fotoğrafçıya da daha insaflı yaklaşacaklarından eminim.

Sence hangisi, seçtin mi? Neyse işte, o kaya orada, ister çek, ister kenara çekil!