Totemler Kapadokya’da

05.06.-05.07.2013

Kim Yong Moon – Ceramics / Ahmet Özyurt – Photographs

TOTEMLER-poster--GÖREME-20130527-web

Sergi Posteri

KKM-sergi-poster     KKM_ResimSergisiPoster-2013-3

Serginin İstanbul ve Ankara posterleri

Totems in Cappadocia / Totemler Kapadokya’da

Koreli Seramik sanatçısı Kim Yong Moon’un seramikleri ve Ahmet Özyurt’un fotoğraflarından oluşan sergi Göreme Açık Hava Müzesi’nde açıldı.

Kim Yong Moon, seramik üzerine olan hayallerinin peşine düşerken, yaşamını neredeyse seramik üretmeye ve bu seramiklerini pişireceği fırınları inşa etmeye adamış bir sanatçı. Hacettepe Üniversitesi GSF Seramik Bölümü’nde çalışmakta olup, son üç yıla birçok sergi, Macsabal Fırını ve üç ülkede organizasyonunu yaptığı Macsabal festivallerini sığdırdı. Tüm bu çalışmalarına ilave olarak bu sergiyle karşımıza totemleriyle çıktı. Kore’de uzun yıllar önce çalışmış olduğu totemleri, yeni yorumlar katarak Türk izleyicilerle tekrar buluşturdu.

Kim Yong Moon’un Ahmet Özyurt ile tanışması üzerine fotoğraf çekimi için Ankara’dan Kapadokya’ya taşınan totemler, Özyurt’un fotoğraf yorumlarıyla artık Kapadokyalı olmuşlar. Farklı bir coğrafya ve kültüre ait bu totemler, bambaşka bir coğrafyada adeta evlerine kavuşmuş gibiler. Fotoğraflarda Kapadokya’nın doğal dokusu ve totemler uyum içinde görülüyor.

Kapadokya’nın doğasının yanında bölgenin binlerce yıllık seramik geleneği de sanatçıları etkilemiştir. Bu totemler; elle şekillendirilmiş, yüksek boyutlu seramiklerdir ve Kim Yong Moon’un Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümü’ne kazandırdığı kendi fırınında, 1300ºC’de pişirilmişlerdir.

Kaynak: KKM Sergi Kataloğundan özetle.

Info/Detaylı bilgi için: pdf Sergi Katalog

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s