Yaşam Alanım / My LIVING Space

Kapadokya’da yaşıyorum. Burası neresi, nasıl bir yer, nasıl yaşanır, neden yaşanır, kimler yaşar, nasıl yaşıyorum… Kendime sorulara kendimden cevaplar… Yakında.

Büyük Kapadokya …. Merkezi Kapadokya… Avanos…

Büyük Kapadokya

HasanMount_20120710_0021

Kapadokya diye bilinen yerde yaşıyorum ama yaşadığım yer Kapadokya’nın sadece bir kasabası.. Bir de “Büyük Kapadokya” var ki turistik Kapadokya gibi pek çok ilginç özelliğe sahip geniş bir bölge; Anadolu’nun orta bölgesi.. Bu başlık altında orada olacağız.

Merkezi Kapadokya

03.02.2013

Bir de “Merkezî Kapadokya” var ki ‘Turistik Kapadokya’ olarak tanınmış bir bölge. Pek çok ilginç özelliğe sahip olan bu küçük bölge; “Büyük Kapadokya”nın ortasında; Avanos, Ürgüp, Uçhisar üçgeni. Turistik köyü ise Göreme. Nevşehir, Kayseri, Niğde ve Aksaray illeri “Merkezi Kapadokya”da olduklarını iddia etseler de pratikteki merkez Göreme ve Çavuşin köyleridir. Bu başlık altında buralarda yani “Büyük Kapadokya”nın orta bölgesinde;“Merkezi Kapadokya”da olacağız.

Avanos

cropped-p0u2717.jpg

Burası Avanos. Yaşamımda İstanbul’dan sonra en uzun süre yerleştiğim yer. Doğduğum, çocukluğumu geçirdiğim yerlerden (Bursa-Tirilye) çok uzakta. Ama vazgeçemediğim çocukluğumu nispeten daha rahat yaşayabildiğim bir yer. Ülkemizin her beldesine musallat olmuş ‘kendini inkar hali’ burada da etkisini artırıyor. Yine de çevresiyle birlikte değerlendirdiğimde umutların tamamen tükenmediği bir bölge. Güzel insanların hala yaşadığı fantastik Kapadokya’nın Kızılırmak kıyısındaki hızla kentleşen kasabası. Bu başlık altında buralarda yani “Merkezi Kapadokya”nın kenar bölgesinde; Avanos’ta olacağız.

Harita

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s